دستگاه شستشوی مبل مهم‌ترین ابزار برای شستشوی انواع مبلمان در منزل یا محل کار است. پیش از ساخت این دستگاه‌ها، شستشوی مبلمان پارچه‌ای به این سادگی‌ها نبود؛ و در صورت انجام هم معمولا نتیجه نهایی کار آنچنان درخشان و رضایت‌بخش نمی‌شد. این مشکلات به حدی جدی بود که در اغلب موارد راه‌کار نهایی تعویض پارچه مبلی و یا خود مبلمان بود.
اما امروزه دستگاه‌های مبل‌شویی با ویژگی‌های خاص خود، قادر هستند تا انواع مبلمان پارچه‌ای را با کیفیتی مثال‌زدنی و در زمانی کوتاه شستشو داده تا بتوان دوباره از مبلمانی تمیز و زیبا بهره برد. اگر می‌خواهید با ساختار، روش کار و مزایای دستگاه شستشوی مبل آشنا شوید، مطالعه این نوشته وب‌سایت قالیشویی ایرانیان را از دست ندهید.
ساختار و روش کار دستگاه شستشوی مبل
دستگاه شستشوی مبل در انواع گوناگون و با ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شوند. گاهی تمام نیازهای لازم برای شستشوی مبل در یک دستگاه چندکاره جمع شده و گاهی نیز شرکت‌های ارائه این خدمات ترجیح می‌دهند از دو دستگاه مجزا برای مبل‌شویی استفاده کنند. با وجود همه این تفاوت‌ها، اما این دستگاه‌ها ساختاری نسبت تکراری دارند.
این دستگاه شامل چند بخش اصلی از جمله کمپرسور کف‌ساز، مخزن آب تمیز، مخزن آب کثیف، مخزن مواد شوینده، کف پخش کن و مکنده است.
در این دستگاه از مواد شوینده مخصوص استفاده می‌شود که قادر است حجم زیادی از کف را که کمترین میزان آب را در خود دارد تولید کند. این ماده شوینده به همراه آب موجود در مخزن آب تمیز ترکیب شده و به کمک کمپرسور دستگاه، فومی باکیفیت را تولید می‌کنند.
در مرحله بعدی، کف پخش کن دستگاه، فوم تولید شده را به شکلی یک‌دست روی سطح پارچه مبل پخش می‌کند. همان‌طور که گفتیم این فوم آب بسیاری کمی داشته و در نتیجه کمتر از کف‌های معمول به سطوح زیرین مبل نفوذ می‌کند. در مقابل این فوم‌ها قدرت شوینده بسیاری بالایی داشته و با تنها چند دقیقه قرار گرفتن روی پارچه مبل، می‌توانند آلودگی‌های سطحی آن را در خود حل کنند.
در مرحله سوم، بخش مکنده دستگاه شستشوی مبل وارد عمل می‌شود؛ و حجم اصلی کف و رطوبت ایجاد شده ناشی از آن را از روی پارچه مبل به کمک سیستم مکش جمع‌آوری کرده و به مخزن آب کثیف منتقل می‌کند.
بسیاری از دستگاه‌های شستشوی فرش موجود در بازار دارای همین بخش‌ها هستند؛ اما برخی از آنها دارای قسمت آب‌گرم‌کن نیز می‌باشند. این سیستم، فوم گرم شده را روی پارچه مبل پخش می‌کند؛ که امکان شستشوی بهتر و قوی‌تر مبلمان را فراهم می‌نماید.

مزایای استفاده از دستگاه شستشوی مبل
دستگاه شستشوی مبل دارای مزایای متعددی است؛ که مهم‌ترین موارد آن را در ادامه فهرست کرده‌ایم.

  • شستشوی مبلمان شما بدون نیاز به جابه‌جایی آنها (شستشو در محل)
  • امکان شستشوی تشک خوش‌خواب و فرش‌های کوچک به کمک این دستگاه
  • قابل استفاده بودن مبلمان، ساعتی پس از شستشو، به دلیل استفاده از روش خشک‌شویی
  • آسیب ندیدن فوم مبلمان به دلیل عدم نفوذ آب و رطوب به بخش‌های داخلی مبل
  • سادگی کار و سرعت عمل انجام فرآیند شستشو با این دستگاه‌ها
  • چرک‌مرده نشدن پارچه مبلمان و تمیزی یک‌دست آن
  • قابلیت جدا شدن بخش‌های مختلف دستگاه و تمیزکردن جداگانه آنها
  • وجود مدل‌های گوناگون دستگاه با ظرفیت‌های مختلف برای کاربردهای صنعتی و خانگی

در پایان اگر مبلمان شما پس از مدت‌ها استفاده کثیف شده، یک راه حل ساده، سریع و ارزان، استفاده از خدمات مبل‌شویی است. قالیشویی ایرانیان با ارائه این خدمات در محل سکونت یا کار شما، در زمانی کمتر از چند ساعت، مبلمان شما را به وسیله بهترین دستگاه شستشوی مبل و بهترین مواد شوینده، مانند روز اول تمیز می‌کند.